Obec Světí se nachází přibližně 7 km od města Hradec Králové severozápadním směrem do budoucna za dálničním obchvatem. Geomorfologicky je území součástí Hořicko-Jaroměřské pahorkatiny. Z klimatického hlediska spadá do mírně teplé oblasti s převážně mírně suchým podnebím a mírnou zimou. Průměrná nadmořská výška obce je 245 m. Z hydrologického hlediska je území zastoupeno jižně od obce na říčce Melounce rybníkem Mlýnek.
Historie obce
Vesnice Světí založena byla při potůčku, který jí protéká a před mlýnem do potoka Melounky ústí. Lidé bydleli tu již v mladší době bronzové, po nichž zbyly jámy sídelní. Proč vesnice Světí dostala své jméno , ještě starší jméno Světy a Svěci, nelze se dohadnouti.
Část vsi Světí a podací kostelní v l. 1365-1415 a jistě již dříve náležely německým rytířům v Hradci Králové. O dvoru jejich ve Světí jsou zprávy z l. 1402, 1403 a 1408. Při zprávě o dvoru jejich z roku 1408 činí se též zmínka o mlynáři, kováři, pekaři a bednáři. Jiná část Světí r. 1386 s částí Plotišť náležela Bertlu Rigvertovi, měšťanu hradeckému, který ji prodal r. 1388 Janu Tristramovi, rovněž hradeckému měšťanu. Týž r. 1412 nazývá se Světským. Za válek husitstkých němečtí rytíři z Hradce Králové se vystěhovali a co ve Světí měli připadlo královské komoře.
Roku 1436 zapsána byla část Světí s kostelem a farou, dříve náležející německým rytířům v Hradci Králové, císařem Zikmundem Matějovi Salavovi z Lípy. Syn jeho Matěj mladší, horlivý pod obojí, seděl ve Světí v letech 1454-1482 a nepochybně tu tvrz vystavěl. Zápis na Světí, kterého se dostalo otci jeho od císaře Zikmunda, byl mu králem Vladislavem II. r. 1478 potvrzen. Roku 1502 syn Matěje ml. Salavy z Lípy Zdeněk, seděním na Heřmanicích, dobrý přítel městu Hradci Králové, daroval mu ve Světí kostel s podacím právem a k němu náležející dvorec řečený Fara nebo Farářství se 14 provazci rolí pro špitál malomocných na Střezině.
Roku 1509 Hradci Králové náležela již větší část vis Světí se dvory selskými. Roku 1539 město Hradec Králové prodalo Janu Pastorkovi Štěpánovi ze Světí za 310 kop gr. míš. dvůr Farářství, Zdeňkem Salavou z Lípy mu darovaný s tí, že on a budoucí jeho budou povinni chodým při špitálu malomocných u kostela sv. Pavla na Střezině v Hradci Králové platiti.