mapa
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Aktuality > Máme zelenou stuhu!

Máme zelenou stuhu!Obec Světí se letos poprvé účastnila soutěže Vesnice roku, a rovnou si v krajském kole odnáší zelenou stuhu a finanční odměnu 500 000 Kč! Tato stuha se uděluje za koncepční rozvoj zeleně v obci, příkladnou péči o dřeviny, ale také za výchovu veřejnosti ke vztahu k životnímu prostředí obce.

Jedenáctičlenná hodnotící komise dorazila do Světí ve čtvrtek 1. 6. 2023 a na přesvědčení ji o kvalitách naší obce mělo zastupitelstvo přesně dvě hodiny. Abychom komisi v tak krátkém čase stihli ukázat co nejvíc, dali jsme za pomoci našich občanů do kupy unikátní kolonu dopravních prostředků, která komisi přemisťovala. V čele jela starostka na svém koni, za ni pak kočár pana Šafky a dva veteráni. Veterán značky Škoda od místostarosty a veterán značky Tatra od pana Štoska – děkujeme!

Začátek cesty byl na hřišti, kde komise viděla naši dětskou skupinu Svěťáček, která sem přijela oslavit Den dětí. Následovalo pět zastávek a s tím spojených informací – na návsi u rybníka a studně, Na Panně, na křižovatce u hospody, u hřbitova a u kostela. Závěrečná prezentace proběhla v budově re-use centra na hřišti.

Místní občané také připravili nápadité občerstvení. Komise byla přivítána domácím chlebem a solí a následně pohoštěna škvírkami, škvarkovou pomazánkou, chlebíčky a minidortíky se znakem obce. Za pomoc děkujeme Petře Kábrtové, Marience Tarantíkové, Zdence Kohlertové a Honzovi Nevrlému.

Na cestu po dalších obcí pak dostali domácí koláčky, almanach obce vydaný k výročí 650. let a košík osázený květinami v barvách našeho znaku z místního zahradnictví.

Výhrou v krajském kole to ale nekončí. Automaticky postupujeme do celorepublikového kola, kde se utkáme s obcemi, které získali zelenou stuhu v dalších krajích. Čeká nás tedy další prezentace obce, tentokrát už zaměřená na práci se zelení. Výherce celostátního kola bude poté reprezentovat i na evropské úrovni.

Soutěž Vesnice roku je vyhlašována pravidelně od roku 1995.  Cílem soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova.

Vesnice roku 2023 Obec Světí

Máme zelenou stuhu!